Syndrom dívčího kolene

Syndrom dívčího kolene je termín, který označuje zhoršenou spolupráci chrupavky a pately. Název odpovídá skutečnosti, že mnohem častěji zasahuje dívky, a to v poměru 60:40. Nejčastěji se jedná o věkovou kategorii 15-30 let. V pozdějším věku se už objevuje jen málokdy.

Příčiny poškození

Mezi příčiny tohoto poškození patří kromě vrozených dispozic také nesprávné držení těla či svalová disproporce a nadváha.

Symptomy

Symptomy zahrnují tuhnutí a tlak v koleni při sezení, takže je nutné časté procvičování a protahování. Výrazným indikátorem pak jsou silné bolesti v oblasti pod patelou a charakteristické je také zhoršení problémů po markantním jednostranném zatížení chrupavky. Nebezpečí tohoto problému spočívá v tom, že patologické změny pately a chrupavky mohou existovat bez toho, aby je pacient zaznamenal či si je více uvědomoval.

Léčba syndromu dívčího kolene je poměrně náročná a spočívá jak v klasické konzervativní léčbě, tak může zahrnovat i artroskopický zákrok, který umožní vrátit patelu do její původní pozice.

Pochopitelně nesmí scházet rehabilitace, ať již posilování stehenního svalu, tak i podpůrné sporty, mezi něž patří jízda na kole nebo plavání.

Napsat komentář

Sdílejte své zkušenosti, nebo se doptejte na to co Vás zajímá, pomůžete tak ostatním.
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna (vyplňujete ji pouze jako ochranu před spamem).
Vyžadované informace jsou označeny *

2 × 4 =