Koleno
Koleno spojuje stehenní, holenní, lýtkovou kost a čéšku. Kloubní chrupavka na spodní straně čéšky umožňuje klouzání pately po femorální drážce, což je nezbytné pro správný pohyb v kolenním kloubu. Tlak na boční stranu při pohybu negativně působí na výživu kloubní chrupavky, obzvláště v mediální a centrální části, kde pak dochází k rychlejší degeneraci.
Čéška
Na čéšku je upevněna důležitá skupina svalů, a sice kvadriceps. Kvadricepsové svaly jsou aktivními stabilizátory při propnutí kolene. Vnitřní hlava čtyřhlavého svalu má pak za úkol udržovat patelu ve žlábku kostí. Vzhledem k významu těchto svalů mohou mít i ty nejmenší změny významný vliv na polohu čéšky.
Pohyb
Zažitá, ale mylná představa je, že patela se pohybuje pouze směrem nahoru a dolů. Ve skutečnosti však dochází i k naklánění a rotaci, takže existují různé styčné body mezi stehenní kostí a podkladem pately, tedy chrupavkou. Opakovaného kontaktu v těchto místech si prakticky nelze povšimnout, ale nepříjemným důsledkem je vznik patelofemorální bolesti v retropatelární a peripatelární oblasti. Nicméně tato bolest nesmí být zaměňována s bolestí přímo na patelárních šlachách, tedy patelární tendonitidou.
Dalším významným faktorem je pak úhel Q, tedy úhel, který vytváří osa tahu kvadricepsu s osou stehenní kosti. Přičemž pokud je větší než 20° mohou nastat patelofemorální obtíže. Normální hodnota úhlu Q pro muže je 14° a pro ženy pak 17°. Pravda je, že měření tohoto úhlu mže být zatíženo poměrně velkou subjektivní chybou. Mnozí odborníci pak považují vyšší Q úhel za predispozici patelofemorální bolest, ale existuje i řada kritiků a oponentů této teorie.
Sval
Svalové příčiny bolesti patelofemorálního kloubu lze rozdělit na dvě kategorie, a to slabost a nepružnost. Kromě kvadricepsů jsou pro rozvoj chondropatie zásadní další svaly, a to hamstringy. Jsou to vlastně ohýbače svalů a fungují jako důležitá složka dynamické stabilizace kolenního kloubu.
Kloubní chrupavka
Základním předpokladem zdravého kloubu je dostatečná výška kloubní chrupavky. Chrupavka je pevná, silná a kluzká tkáň, která pokrývá konce kostí v místě spoje, které tvoří kloub. Působí zde jako jakýsi ochranný polštář. Část chrupavky, která působí jako tlumič nárazů mezi kostmi, se nazývá meniskus. Ten chrání povrch kolenního kloubu a primárně absorbuje šoky, způsobené nárazy při chůzi, běhu nebo skákání. Kvalita chrupavky je závislá na obsahu proteoglykanů a mukopolysacharidů v extracelulární matrix.