Chondromalacie pately

Chondromalacie je syndrom patelární bolesti spojený s abnormálním změkčením chrupavky. Tento stav je často výsledkem nedostatečné svalové síly. Patela se stává bolestivou a její chrupavčitá podložka může být změkčena. Tento jev se poměrně často objevuje u dospívajících jedinců a u lidí ve věku do 35 let. Častěji jsou postiženy dívky. Jde o jednu z nejčastějších příčin chronické bolesti kolene.

Patella alta

Pro chondromalacii bývá také typické vyšší postavení čéšky, tzv. patella alta. Bylo také prokázáno, že u pacientů s chondromalacií pately neprobíhá standardní proces obnovení kloubní chrupavky. To naznačuje, že horší a pomalejší uzdravování má pravděpodobně genetický základ, jelikož obsah DNA v chondrocytech je oproti běžné populaci snížen.

Typickým příznakem je bolest, obvykle v přední části kolene, která je důsledkem nezvyklých zvýšených aktivit pro koleno, jako je kupříkladu pěší turistika. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří také nerovnováha svalů kolem kolene, nadužívání kolenního kloubu při sportu, poranění menisku, infekce v kolenním kloubu nebo opakované injekce steroidních léků do kolene. Rizikovou skupinou jsou také pracovníci, kteří tráví většinu času v poloze vkleče, například dlaždiči nebo podlaháři. Bolest může být přítomna v obou kolenech, přičemž obvykle chybí otok i ztuhlost.

Nicméně je zapotřebí obezřetnosti, protože termín chondromalacie pately je často mylně aplikován na každou bolest patelofemorálního kloubu.

Pro diagnostiku chondromalacie pately se využívá poměrně často rentgen nebo magnetická rezonance, které dokážou odhalit zánět v zadní části pately.

Dojde-li k podcenění symptomů a zanedbání počáteční fáze poškození chrupavky, může dojít až k jejímu prasknutí nebo přetržení, přičemž následuje eroze kostí a dráždění buněk, které následně produkují uvnitř kloubu tzv. kloubní výpotek.

1 Comment

  1. Věra Štaudová napsal:

    Po třech operacích.první zlomený krček.druhá reoperace nový kyčelní kloub a třetí operace výměna kolenního kloubu. Stále mám silné bolesti nad a pod kolenem.

Napsat komentář

Sdílejte své zkušenosti, nebo se doptejte na to co Vás zajímá, pomůžete tak ostatním.
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna (vyplňujete ji pouze jako ochranu před spamem).
Vyžadované informace jsou označeny *

18 − 9 =