Nejúčinnější produkty

Nejúčinnější produkty pro regeneraci a výživu chrupavky


Klouby lidského těla jsou konstruovány tak, aby vydržely téměř neuvěřitelné. Klouby obsahují synoviální tekutinu, která je chrání a vyživuje chrupavku.

Kloubní výživa

Nutriční potřeby chrupavky a vazů jsou velmi důležité, pokud došlo k jejich poškození, nebo se při pohybech kloubů objevuje bolest. Nicméně zabývat se kloubní výživou by měli i ti, kteří problémy prozatím netrpí. Bolesti kloubů totiž mohou souviset kromě běžných příčin, jako poranění, nadměrné cvičení či nadváha, také věk nebo špatná strava a genetické předpoklady.

Některé doplňky stravy působí příznivě na zmírnění bolesti a také zlepšují strukturální aspekty kloubů, čímž dokáže zpomalit, zabránit nebo dokonce zvrátit progresi onemocnění. Významným aspektem je pak také jejich působení při regeneraci chrupavky.

Glukosamin a chondroitin

Vědecké studie v průběhu posledních 22 let podaly poměrně jasné důkazy o bezpečnosti a účinnosti látek, jako glukosamin a chondroitin, pro zdraví kloubů. Invazivní studie, zabývající se zkoumáním degenerace chrupavky, prokázaly vysokou účinnost preparátů, obsahujících kombinaci glukosaminu, chondroitinu a MSM. MSM, neboli methylsulfonylmethan, je přirozeně se vyskytující sloučenina, bohatá na síru, nezbytná pro udržení mnoha základních funkcí. Napomáhá významně snížení bolestivosti a zlepšení fyzické funkce a každodenních aktivit bez závažných nežádoucích účinků.

Ideální kombinace pak představuje složení glukosamin 1500 mg, chondroitin 800-1200 mg a MSM 1000-1500 mg v denní dávce.

Podpora obnovy chrupavky

Zkrátka a dobře, pravidelné užívání preparátů s obsahem glukosaminu a chondroitinu podporuje obnovu chrupavky. Tyto suplementy zvyšují hladinu proteoglykanů v chrupavce, což příznivě působí na zmírnění jejího úbytku, upravuje její mechanickou odolnost a tlumí bolest. Ideální variantou jsou doplňky, obsahující obě tyto účinné látky, a to v dostatečném množství, což u glukosamin sulfátu činí 1500 mg/den a u chondroitinu pak 800-1200 mg/den. Optimální způsob pro užívání kloubní výživy jsou dva tříměsíční cykly v průběhu roku.

Kolagen a želatina

Pozitivní efekt však prokazují i doplňky s obsahem kolagenu, tedy kolagenního hydrolyzátu. Velmi vhodnou variantou je želatina, ale také další suplementy s vysokým obsahem této látky podporují syntézu chrupavčité matrix. Jejich funkce je velmi jednoduchá. Podporují růst a regeneraci a současně brzdí rozkladné procesy.

Potravinové doplňky jsou dostupné ve formě kapslí, tablet, pilule, rozpustných prášků nebo nápojů. Existuje celá řada preparátů, které obsahují jak kolagenní hydrolyzát, tak i chondroprotektiva. Účinek je sice poměrně pomalý, ale zato mají docela dlouhý efekt a jsou velmi dobře tolerovány. Nicméně je jich celá řada a je potřeba pouze se informovat o tom, jaké účinné látky obsahují a pochopitelně v jakém množství.

Produkty značky MyProtein zahrnují širokou paletu doplňků, obsahujících glukosamin v čisté formě nebo v kombinaci s dalšími účinnými látkami, jako chondroitin a MSM.

Lídrem na trhu se sportovní výživou je společnost NUTREND, která nabízí také kvalitní produkty pro posílení organismu, včetně podpory kloubního aparátu. Většina těchto produktů je ve formě instantního nápoje. Jde o preparáty pro ucelenou péči pro klouby, které fungují jako účinná prevence před defekty kloubů a chrupavky.

Geladrink

Mezi nejznámější přípravky kloubní výživy pak patří produkty značky Oerling s názvem Geladrink, dodávané ve formě nápojů nebo kapslí. K dispozici je celé spektrum preparátů, které jsou vždy cíleny na konkrétní problém. Navíc nabízí již odborně sestavené doporučené dvou až tříměsíční kůry, které pomáhají řešit jak chronické potíže, tak jim předcházet. Tato kloubní výživa je jedna z mála, která prošla řadou klinických testů a získala mimo jiné doporučení odborných lékařských společností.

Velké pozornosti se poslední dobou dostalo i preparátům Alavis. Původně šlo o veterinární přípravky, nicméně postupem času se rozšířily i do oblasti humánní léčby. Dle údajů výrobce nejen pomáhají při léčbě kloubů a zánětů, ale mohou také lubrikovat chrupavky, což zabraňuje jejich odírání. Pacienti si tyto preparáty pochvalují, ale vzhledem k tomu, že jsou primárně testovány a sestaveny pro zvířata, často pro koně, nejsou odborníky ani Ministerstvem zdravotnictví doporučovány. Produkty obsahují všechny potřebné složka, ale problémy by mohlo způsobit zejména nesprávné dávkování.

Mezi oblíbené produkty kloubní výživy patří také Colafit, Proenzi 3, GS Condro, Cemio Kamzík, Gelatina Plus, GelActiv nebo Hyalgel COLLAGEN.

Mezi novinky v oblasti kloubní výživy patří také produkt Celadrin Extra, který je založen na přítomnosti stylovaných derivátů kyseliny myristové a myristolejové, které údajně působí blahodárně u počátečních fází degenerace kloubních chrupavek, ale mohou být účinné i v pokročilejším stadiu.

Poměrně dlouhou dobu stál tento biologický preparát na okraji zájmu a byl lékaři značně podceňován. Nicméně mnohé studie prokázaly určitou míru obnovení chrupavky a potvrzena byla i velká úleva od bolestí kloubů.

Tento produkt je patentově chráněn a slibuje efektivnější implementaci glukosaminu do chondrocytů, a tím tedy zrychlení procesu regenerace. Kromě toho Celadrin nabízí účinnou lubrikaci kloubní chrupavky.

Napsat komentář

Sdílejte své zkušenosti, nebo se doptejte na to co Vás zajímá, pomůžete tak ostatním.
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna (vyplňujete ji pouze jako ochranu před spamem).
Vyžadované informace jsou označeny *