Otázky a odpovědi

Co je chondropatie pately?

Chondropatie, nebo také chondromalacie pately, je stav, kdy dochází ke změkčení nebo opotřebení chrupavky na vnitřní straně čéšky. Poškození či zdrsnění povrchu chrupavky se mohou pohybovat od mírných až po velmi závažné, projevující se vysokou bolestivostí.

Čím je způsobena chondropatie?

Příčin vzniku chondropatie je celá řada. Často jde o důsledek zranění při sportu nebo oslabení svalstva, zejména kvadricepsů a hamstringů. Chondropatie může být také způsobena svalovou nerovnováhou, zvýšenou zátěží nebo anatomickými abnormalitami, popřípadě může jít i o genetický základ. A v neposlední řadě bývá chondropatie vyvolána také nadváhou, špatním životním stylem, včetně stravy a mimo jiné se projevuje i ve vyšším věku jako projev stárnutí organismu.

Jaké jsou příznaky?

Typickými projevy je bolest přední části kolenního kloubu. Bolest může být buď hluboká, nebo vystřelující do zadní části. Většinou se bolest objevuje při namáhavější činnosti, jako dlouhodobé sezení, klečení nebo chůze po schodech. Dalším projevem pak je praskání a vrzání v kloubech. Vzácně se pak může objevit také otok (výpotek) kolenního kloubu.

Kdo je ohrožen chondropatií?

Teoreticky může chondropatie potkat každého, nicméně rizikovými skupinami jsou samozřejmě sportovci zejména běžci, skokani nebo lyžaři. Obecně také platí, že toto onemocnění častěji postihuje dívky nebo ženy, a to v poměru 60:40. Ohroženi jsou také lidé, kteří tráví velkou část dne, například při práci, v poloze v kleče.
Je chondropatie dlouhodobé onemocnění?

Pravda je, že toto onemocnění může trvat i několik měsíců, ale na druhou stranu pokud je chondropatie vyvolána abnormální anatomií kolene, může jít i o trvalý stav.

Jak lze chondropatii zabránit?

Do jisté míry závisí defekt chrupavky a jeho rozvoj na genetických dispozicích a také na morfologii kolene. Nejlepším způsobem jak minimalizovat rozvoj chondropatie je zahřátí svalů a jejich protažení. A také střídání sportů, kupříkladu prokládání běhu jízdou na kole nebo plaváním. Kromě toho existuje celá řada cviků, napomáhajících při prevenci, které však musí být prováděny pravidelně.

Co může udělat váš lékař?

Prvním krokem je zjištění anamnézy s fyzickou prohlídkou. Následovat může rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření. Ve většině případů následuje fyzioterapie a cvičení. Často bývají předepisovány protizánětlivé léky, protože chondropatie je často provázena vnitřním zánětem. Pacienti, kteří se nechtějí vzdát aktivního sportu, jsou pak doporučeny kolenní ortézy.
Jak je diagnostikována chondromalacie pately?
Na základě prvotního vyšetření se pak provádí další testy. Sice nejsou ve většině případů nezbytné, protože léčba může být zahájena i na základě primární pracovní diagnózy či vyloučení jiných příčin potíží.

Ovšem v případě nejasností nebo pokud v průběhu léčby nedojde ke zlepšení, je nutné realizovat další diagnostické testy.

Patří sem krevní testy a standardní rentgenové vyšetření, které mohou napomoci vyloučit některé typy artritidy nebo zánětu. Další variantou pak je MRI scan, který dokáže zobrazit detaily kolenního kloubu. V neposlední řadě je to pak artroskopie, kdy je do kolene vložena malá flexibilní kamera, která přesně monitoruje stav chrupavky. Tato technika pak vyžaduje anestezii a představuje malé riziko komplikací.

Jaké jsou způsoby léčby?

Metodou první volby je ve většině případů konzervativní léčba, která u asi 85% pacientů vede k natolik výraznému zlepšení stavu, že další léčba už není zapotřebí.

Zbývajících 15% pacientů pak většinou musí podstoupit chirurgický zákrok. Tím bývá nejčastěji artroskopická operace, která se provádí obvykle jako ambulantní procedura pod lehkou celkovou anestezií. Po operaci pak dochází cca do 6 týdnů fyzioterapie k návratu k původním aktivitám.
Malé procento pacientů pak i po artroskopickém zákroku stále pociťuje bolesti,zejména v případě dislokace pately nebo zvětšení Q úhlu, takže musí následovat složitější operace.

Jaká je prognóza?

Vyhlídky jsou dobré. Většina lidí se lépe léčí jednoduchými způsoby léčby, jako je fyzioterapie. Navíc se zdá, že chondropatie není spojena s následnou artritidou.

Co lze po léčbě očekávat?

U většiny pacientů probíhá léčba velmi dobře. Nicméně musí být dodržována určitá pravidla, jako pravidelné procvičování kvadricepsů alespoň dvakrát denně.

Může akupunktura pomoci a léčit chondromalacia patella?

Léčba elektroakupunkturou může při léčbě vykazovat určité úspěchy. V případě fyzického poškození tkáně pochopitelně akupunkturní léčba nemůže napomoci regeneraci chrupavky. Nicméně může přispět ke snížení sekundárních projevů problému, jako otok a bolest.

Napsat komentář

Sdílejte své zkušenosti, nebo se doptejte na to co Vás zajímá, pomůžete tak ostatním.
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna (vyplňujete ji pouze jako ochranu před spamem).
Vyžadované informace jsou označeny *