Kloubní výživa

Medikamentózní léčba zahrnuje také aplikaci tzv. chondroprotektiv. Poměrně často jde o produkty, které nepatří do kategorie léčiv, ale jde o doporučené suplementy. Kloubní výživa je v současné době velké téma. Chrupavka, která je dlouhodobě vystavena neúměrné zátěži musí být dostatečně a správně vyživována, jinak nemůže docházet k její regeneraci.

Vhodné doplňky

Při výběru vhodného doplňku je potřeba zkontrolovat jeho složení. Největší chybou je dát pouze na reklamu a orientovat se čistě podle ceny. Obecně sice platí, že dražší preparáty jsou kvalitnější, ale tento závěr není možné generalizovat. Vhodný suplement musí obsahovat základní látky, které jsou nezbytné pro tvorbu, regeneraci a správné fungování chrupavky.

Glukosamin a chondroitin

Dvě složky, které nesmí chybět v žádném preparátu kloubní výživy, jsou glukosamin a chondroitin. Glukosamin poskytuje stavební bloky pro glykosaminoglykany, jejichž spojením vznikají proteoglykany, tedy hlavní stavební kameny chrupavky. Jedním z proteoglykanů je právě zmíněný chondroitin. Glukosamin také ovlivňuje množství kyseliny hyaluronové, která je hlavním glykosaminoglykanem, sekretovaným během regenerace tkáně.

Kyselina hyaluronová je bazální část struktury chrupavky a je naprosto esenciální pro její tvorbu. Nedokáže sice vázat vodu tak, aby chrupavka mohla plnit svou tlumicí funkci, ale dokáže ji přitahovat. Navíc vytváří kostru budoucí struktury a váže ostatní glykosaminoglykanů, které pak vodu vážou.
Nicméně další vlastnosti chrupavky, tedy pružnost a kluznost, zajišťuje přítomnost chondroitinsulfátu. Ten je ve své funkci prakticky nenahraditelný a hraje zcela zásadní roli při regeneraci chrupavky. Pravdou však je, že dle řady studií mohou chondroprotektivní přípravky dosáhnout správného účinku pouze tehdy, pokud dodávají dostatečné množství nejen chondroitinsulfátu, ale také glukosaminu.
Glukosamin totiž se sám o sobě podílí výrazným způsobem na tvorbě chrupavkové struktury, ale nedokáže zajistit dostatečnou kluznost. Jako optimální množství se uvádí denní dávka 1100 mg glukosaminu a 600 mg chondroitinsulfátu. Ovšem pokud je léčba zahájena až ve fázi, kdy pacient pociťuje značnou bolestivost, doporučuje se zvýšení dávky o asi 30%.

Nicméně běžná strava by měla obsahovat dostatek bílkovin a vitamínů, zejména vitamínu D. Příznivý efekt mají také antioxidanty, tedy vitamíny A, C, E a stopové prvky, jako selen a zinek. Jejich terčem jsou volné radikály, které negativně působí na chrupavku.

Potravinové doplňky

Poměrně častým doprovodným jevem při poškození chrupavky je přítomnost vnitřního zánětu. Ten je reakcí organismu na autoprotilátky, které jsou do krevního oběhu vyplaveny z poškozených buněk. Organismus na jejich přítomnost reaguje obrannou reakcí, která se projevuje například zvýšenou teplotou. Mírnit tuto obrannou reakci pomáhaní protizánětlivé látky, jako methylsulfonylmethan.
Kloubní výživa je současně také poměrně velký a úspěšný byznys, takže lékárny a specializované obchody nabízí velmi širokou a pestrou paletu potravinových doplňků, zaměřených na klouby. Účinné látky jsou často určeny zejména pro zmírnění bolesti. Nicméně ty kvalitnější z nich obsahují řadu látek, napomáhajících právě účinné regeneraci chrupavky. To znamená, že mohou obsahovat stejné účinné látky jako léčiva.

Je však nutné mít na paměti, že se jedná o preparáty, které nemusí prokazovat účinnost a nemusí být podloženy klinickými studiemi. Jediné, co by mělo být garantováno, je jejich naprostá bezpečnost a minimalizace nežádoucích účinků.

Kromě toho je možné využít i látky s obdobným efektem na zcela přírodní bázi, jako boswelin, který je dobře snášen a vykazuje minimum nežádoucích účinků. Velmi diskutabilní kapitolou jsou pak také homeopatika jako Traumeel nebo Zeel.

Preparáty z přírody

Z přírodních preparátů má pozitivní účinky také Diacerin, tedy výtažek z rebarbory. Tento produkt má analgetické účinky a příznivě působí na defekty kolenního kloubu. Další alternativou z oblasti přírodní medicíny je pak ASU (avocado/soybean unsaponifiables), s obchodním názvem Piascledine 300, což je vlastně mix výtažků z avokáda a sojových bobů. Jde o spíše dlouhodobější záležitost, protože účinky nastupují pomalu. Kromě protizánětlivého účinku se podílí také na podpoře obnovy extracelulární matrix chrupavky.

Pokud jde o průběh léčby, v ideálním případě trvá asi dva měsíce, než dojde k odstranění bolesti, a za dva týdny rehabilitace se pak lze vrátit ke každodenním činnostem. Rehabilitace má za cíl zejména obnovení funkce chrupavky.

Pokud jde o sport, který lze v tomto případě provozovat, může to být kupříkladu plavání nebo jízda na kole. Návrat k aktivnímu sportu však musí být velmi pozvolný a je vhodné, když probíhá pod dohledem zkušeného terapeuta. Rovněž je vhodné používat při sportu i nadále podpůrné ortézy.

1 Comment

  1. Václav napsal:

    Dobrý den
    Mám chondropatie pastely a mom. zánět v kolenu prosím je vhodný kurkumin a pokud ano jak by jej měl užívat?

Napsat komentář

Sdílejte své zkušenosti, nebo se doptejte na to co Vás zajímá, pomůžete tak ostatním.
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna (vyplňujete ji pouze jako ochranu před spamem).
Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen + 12 =