Chondropatie pately a sport, s bolestí, ale bez následků

Žraločí síla na chrupavky, skvělý přípravek na chondropatii
22.4.2017
Klinické zhodnocení účinnosti Geladrinku na chondropatii pately
22.4.2017

Chondropatie pately se často projeví u sportovců. Může být diagnostikována také jako „Anterior Knee Pain“, což už je zavedené označení pro bolavé koleno. Často je tato diagnóza označována za velkou přetrvávající záhadu ortopedie. Podle údajů americké Upstate Medical University připadá na toto onemocnění 16-25% všech případů zranění u běžců.

Kromě toho, že je chondropatie pately nepříjemná i v běžném provozu, často znamená konečnou pro sportovní kariéru či významnější sportovní aktivity, při kterých je koleno zatěžováno.

Ačkoliv ale neznáme příčiny chondropatie pately a příliš ji neumíme léčit, podařilo se objevit skutečnost, že sama chondropatie pately většinou nevede k patofyziologickým následkům v koleni, tedy že nutně nezpůsobuje artrózu. V kombinaci s jinou poruchou se tak stát může, ale pokud jde o samotnou chondropatii (chondromalacii) čéšky, nejde o degenerativní proces, jak se často chybně uvádí.

Řada sportovců se tak smíří s bolestí a s vědomím, že o tolik horší to zase být nemůže, sportuje dál. Velkým limitem pochopitelně zůstává pociťovaná bolest. V případě, že je příliš velká, je třeba zvážit, zda to stojí za to. Rozhodně ale doporučujeme poradit se s lékařem, který by měl být obeznámen s novými poznatky ohledně chondropatie pately.

Comments are closed.